Strona główna » Blog » Gianvito Rossi – historia słynnego szewca

Gianvito Rossi – historia słynnego szewca

Gianvito Rossi wychowywał się i dorastał wśród butów. Jako syn słynnego Sergio Rossiego nie mógł wybrać dla siebie innej drogi. Buty były jego przeznaczeniem, ale równie szybko stały się pasją. Gianvito zasłynął ze sprytnych połączeń designerskich rozwiązań z upodobaniem do geometrii. 

Gianvito Rossi – początki

Gianvito Rossi od najmłodszych lat przyglądał się produkcji butów dla kobiet. Wraz z rodzicami mieszkał nad fabryką swojego ojca, już w tamtych czasach słynnego twórcy obuwia. Młody Gianvito początkowo nie widział dla siebie przyszłości w rodzinnym biznesie. Pociągała go przede wszystkim socjologia i nauki polityczne. Jego ojciec sprzedał firmę grupie Gucci w 2000 roku i dopiero wtedy Gianvito zdał sobie sprawę, że tęskni za tym, co do tej pory stanowiło jego codzienność. Podobno jego tęsknota była aż tak wielka, że buty zaczęły go nawiedzać w snach. Gianvito Rossi nie miał innego wyjścia, musiał założyć własną firmę. 

Gianvito Rossi – pierwsze samodzielne kroki

Bardzo szybko okazało się, że Rossiemu pisany jest sukces. W ciągu dekady zaczął on sprzedawać swoje buty w ponad 250 sklepach na całym świecie, co pozwoliło mu zarobić ponad 61 milionów euro. Jego projekty cieszą się uznaniem gwiazd światowego formatu. Zdeklarowaną fanką butów Gianvito Rossiego jest przykładowo Gwyneth Paltrow. Do grona jego klientek należą też Penelope Cruz, Reese Witherspoon czy Sara Jessica Parker. Rossi od początku współpracował ze znanymi nazwiskami, na przykład z Josephem Altuzarrą i inspirował się oryginalnymi artystami w stylu Victora Vasarely’a. Abstrakcje ze świata sztuki do dziś potrafi świetnie zaadaptować w projektach butów. Gianvito Rossi za każdym razem podkreśla, że największy wypływ na rozwój jego kariery miała praca w zakładzie jego ojca. To tam nauczył się przykładać szczególną wagę do jakości i estetyki. Gianvito nie przecenia jednak ani swojego talentu, ani osiągnięć. W wywiadach podkreśla, że jest on jedynie twórcą ram, kobiety, jego klientki, są za to dziełami sztuki. Obecnie Gianvito Rossi – sklep działa głównie w internecie, ale modele jego butów można kupić również w salonach stacjonarnych.

Gianvito Rossi – szewc czy artysta?

Gianvito Rossi okazał się nie tylko dobrym przedsiębiorcą, ale również twórcą nowych trendów. Świetnym przykładem są sandały Portofino, które są idealnym połączeniem minimalizmu i elegancji. Charakterystyczny zabudowany tył i duża stabilność mimo wysokiego obcasa – to znaki rozpoznawcze jednego z najważniejszych dzieł Gianvito Rossiego. Innym zapoczątkowanym przez projektanta trendem były buty z wykorzystaniem plexi. Przezroczysty materiał w połączeniu z wysokiej jakości skórą okazał się trafionym rozwiązaniem. Do dziś modele tego typu cieszą się ogromną popularnością wśród znawców stylu. Gianvito Rossi obecnie coraz częściej w swoich projektach wykorzystuje aksamit. Jego zdaniem twórcy butów z czasem będą odchodzić od sprawdzonych rozwiązań z wykorzystaniem skóry i poszukiwać nowych materiałów. Co ważne, Gianvito Rossi jest jednym z niewielu projektantów obuwia, który podkreśla jak ważna jest dbałość o stopy i odpowiedzialne wybieranie butów.